Naši členovia s účasťou vo virtuálnych pretekoch

Naši členovia s účasťou vo virtuálnych pretekoch

Už je to nejaký čas, čo sa niektorí naši členovia zúčastňujú virtuálnych automobilových pretekov. Doteraz sme sa tejto téme príliš nevenovali, a tak je zrejme najvyšší čas, aby sme si pri príležitosti dnešného eventu (ktorý bude spomenutý nižšie) konečne predstavili, o čo sa vlastne jedná.

V čom?

Celkom jednoduchá odpoveď – Assetto Corsa. Tak znie názov hry, respektíve racing simulátora, v ktorom sa všetko toto odohráva. Videohra od talianskeho developera Kunos Simulazioni bola oficiálne v PC verzii vydaná 19. decembra 2014. Môže sa to zdať už trochu dávno, no grafika, ktorú taliani tejto hre dodali, stále nielen že konkuruje iným, ale dá sa povedať, že je jednou z najlepších v dnešnej dobe. V kombinácií s veľmi dobrým modelom jazdy a simulácie je to tak skutočne celok na veľmi dobrej úrovni. Do hry sú navyše pravidelné vydávané DLC, v ktorých sa vyskytnú nové modely áut či formúl alebo rôzne nové trate, samozrejme pochádzajúce z reálneho pretekania. Ten, kto sa teda rozhodne túto hru hrať, si zajazdí tak na modeloch áut od nepamäti cez Ferrari, Mercedes, Porsche až po klasické modely starých DTM a na tratiach ako Monza, Spa, Nurburgring a mnoho mnoho ďalších. Množstvo “pouličných” autorov navyše do hry vydáva ďalšie módy a aplikácie. To môžu byť opäť rôzne modely vozidiel, tratí, šampionátov, ale aj ďalšie prídavky, ako vylepšená mapa trate, aplikácia so spotrebou paliva, live poradie jazdov a tak ďalej.

V krátkosti sme si predstavili hru. Naozaj, koho aspoň tento krátky popis zaujal, môže si túto hru vyskúšať na vlastnej koži, no nie sme tu momentálne od recenzie hry. Poďme si predstaviť možnosti, pri ktorých sa dá pretekať. Od klasického offline jazdenia v rôznych šampionátoch sa samozrejme môžete pridať aj do online jazdenia s reálnymi ľuďmi. Jednou možnosťou je základný public server, ktorých nájdete taktiež veľa, a vybrať už si môžete práve ten, na ktorý máte chuť. Naši členovia sa v poslednej dobe pridali ale už aj do portálu s názvom SimRacingSytem, kde už je pretekanie trochu na vyššej úrovni, platia isté pravidlá, a za ich porušovanie budete ľahko potrestaný a zabanovaný. Platí tu taktiež systém bodovania za jednotlivé výsledky v pretekoch, vďaka čomu potom pretekáte s jazdcami na rovnakej úrovni ako ste vy. Treba dodať, že Marek Vons (alfonso) v tejto celosvetovej konkurencii momentálne obsadzuje nádherné 8. miesto. Ďalší členovia Jozef Blaščák (i0io) a Stano Švihura (scoutsvk/ibalgin) sa nachádzajú na 301. a 635. mieste v dobe písania článku. Tu sa pravidelne zúčastňujú, no poďme teraz ku eventu, o ktorom sme chceli rozprávať najviac.

Na CZ/SK scéne pre túto hru existuje stránka ACCentral, ktorá zahrňuje aj platenie si členstva, čo opäť pridáva na úrovni jazdenia ešte viac. Nájdu sa tu špičkoví jazdci z našej scény, ale aj rekreačný jazdci, ktorí si radi zajazdia v kruhu kamarátov a známych tvárí. Portál funguje takmer od vydania hry Assetto Corsa a odvtedy sa tu jazdilo množstvo rôznych sérií. Tu sa preteky nejazdia kažodenne ako na SimRacingSystem. Momentálne sa jazdia dve road série (GT3 a Audi TT Cup). V každej z nich sa idú jedny preteky za dva týždne, vždy v stredu alebo vo štvrtok. Nie je tu teda žiadna šanca na reparát. Toľko v krátkosti k webu ACCentral.

Kto?

V dnešnom evente Audi TT Cup, o ktorom si budeme písať a čítať, ale aj v iných pretekajú momentálne traja naši členovia.

Audi1

Marek Vons, alfonso (#91, rôznofarebný skin auta, na ľavom zrkadle vlajka Slovenska, na pravom vlajka mesta Žilina)

Marek sa virtuálnemu pretekaniu venuje už viac ako desaťročie. Spomenieme len simulátory ako GTR2, rFactor 1, až nakoniec zakotvil pri modernom Assetto Corsa. Online tituly vyhrával už dávno v rFactore v CZ/SK lige race-online, či už v sériách Porsche Cup alebo F1. Úspechy nenechali na seba dlho čakať ani v Assetto Corsa, keď po obyčajných public pretekoch začal vyhrávať aj preteky na SimRacingSystem a ACCentral. Spomenúť môžeme jeho aktuálnych 72 víťazstiev na SRS a 7 vyhraných šampionátov, čo je azda najviac spomedzi všetkých SRS jazdcov, a taktiež aj víťazstvo na ACCentral v pretekoch Spa 500 GT2 Endurance, čo znamená že sa išlo 500km na tejto trati, časovo okolo dve a pol hodiny. Čo sa týka šampionátu Audi TT Cup, Marek pri silnej konkurencii drží v šampionáte aktuálne štvrté miesto po dvoch odjazdených tratiach. V druhých pretekoch na trati Brands Hatch zaknihoval dokonca víťazstvo tesne pred “ufom” Marekom Studničkom. So štvrtým miestom sa však spája aj jeden háčik. Prví piati jazdci šampionátu majú v aute vždy restriktor motora, čo znamená že je do motora znížený prísun vzduchu, a tak auto nemá najvyšší výkon. Tým sa predíde tomu, že vpredu budú stále tí istí jazdci. Na predošlej trati mal restriktor hodnotu 50%, dnes to bude našťastie “len” 30%, no na krátkej trati akou je Norisring to bude určite poznať a Marek určitte neočakáva umiestnenie medzi najlepšími, ale skôr okolo 10.-15. miesta, restriktor dá naozaj zabrať.

Stano Švihura, scoutsvk/ibalgin (#86, modrý Šariš skin auta, na ľavom zrkadle vlajka Slovenska, na pravom vlajka obce Ličartovce)

Stano sa spomedzi našej trojice pridal do virtuálneho pretekania ako druhý. Plne sa mu začal venovať až pri Assetto Corsa, zakúpil si špičkový volant a úspešne dokáže bojovať v strede štartového poľa. Sem-tam sa vyskytnú u neho chybičky, ktorými dokáže zbytočne prísť o pozície, ale koniec koncov, obsadzuje slušné bodované miesta, a tak tomu snáď bude aj dnes. V poslednej dobe nebol kvôli rodinným povinnostiam príliš aktívny, no medzi jeho najväčší úspech môžeme zaradiť snáď práve včerajšie tretie miesto v pretekoch SRS a seriáli GT3 na okruhu Monza. Aj keď účasť bola nižšia, a dovolila Stanovi získať toto umiestnenie, Stano nerobil zbytočné chyby a o miesto na bedni sa nepripravil. Pre neho to bude v Audi TT Cup premiéra, takže v aute nebude mať restriktor a dúfajme, že si chybami alebo kontaktami s inými nezoberie šancu na bodované miesto.

Jozef Blaščák, i0io (#13, čierny The Punisher skin auta, na ľavom zrkadle vlajka Slovenska, na pravom vlajka obce Trenčianske Stankovce)

Jozef sa ku Assetto Corsa dostal len pred troma mesiacmi, no čaro tejto hry ho okamžite zaujalo a stiahlo do deja tak, že hneď na druhý deň po kúpe hry si kupoval aj volant. Rýchlo si zvykol, čo-to sa poučil od Mareka a Stana a etabloval sa okamžite v strede poľa, kde neraz už zvádzal súboje práve so Stanom, ktorého dokáže niekedy aj poraziť. Na SRS zvykne končiť v top 10, poprípade na jej hranici. Rovnako ako u Stana, pokiaľ si to nepokazí zbytočnými chybami. Medzi jeho najväčší úspech môžeme asi zaradiť štvrté miesto v jedných z pretekov na SRS a bodovanie v jeho prvých pretekoch na ACCentral vôbec, v minulých pretekoch GT3 na Monze. Taktiež ako jeho kolega Stano, aj Jozef bude zažívať svoju premiéru v šampionáte Audi TT Cup, no kapitán tímu Marek verí, že je možné, aby všetci traja bodovali.

Na čom?

Audi2

Audi TT Cup – tak znie názov techniky v tomto šampionáte. Odľahčená verzia karosérie, kde vedľa hliníku nájdeme aj carbon s celkovou váhou 1125kg. Radový štvorvalec 2.0 TFSI z dielne koncernu VW, podáva výkon 310 koní, ktorý dosiahne na 100km/h za 4.7sek za pomoci automatickej prevodovky S-tronic upravenej pre pretekárske účely. To ale nie je všetko. V tomto momente sa dočítate tu najdôležitejšiu vlastnosť, ktorú inžinieri z Ignolstadtu pridali. Tlačítko Push-to-Pass, ktorým sa zvýši plniaci tlak turba a dodá extra výkon ďalších 30 koní. Na každý závod bude pridelené určité množstvo tejto možnosti využitia (pozn. líši sa podľa pozície a počtu kôl v pretekoch). Ďalej, ako skoro vždy, bude prvých pät jazdcov v poradí šampionátu obraných o isté množstvo výkonu pomocou restriktoru. Napríklad na trati v Brands Hatch sa prejaví stratou zhruba 0,6sek na kolo. Výhodou oproti váhovému balastu je, že sa neovplyvnia jazdné vlastnosti podvozku.

Ako?

Každý závodný večer sa bude skladať z dvoch 25 minútových pretekov +1 extra kolo. Poradie na štarte druhých pretekov bude podľa výsledkov prvých, ale poradie prvej polovice pilotov (podľa počtu prihlásených) sa otočí.
Príklad: Do pretekov bude prihlásených 22 pilotov, server sa nastaví vopred na otočenie 11 pilotov. Toto číslo zostáva nemenné bez ohľadu na to, koľko z prihlásených sa v skutočnosti na závod dostaví.

Priebeh závodného večera:

20:00 – 21:00 Voľný tréning
21:05 – 21:15 Kvalifikácia na 5 minút
21:15 – 21:50 Race 1 25min + 1kolo
22:00 – 22:40 Race 2 25min + 1kolo (poradie na štarte čiastočne otočené podľa 1. závodu)

Kde?

Norisring – to je názov mestského okruhu v Nemecku, v meste Norimberg. Okruh bol otvorený 18. mája 1947 a keďže nemecký názov Nürnberg by mohol často popletený s traťou Nürburgring, bol zvolený starý názov mesta Noris. Trať je veľmi jednoduchá, spočíva v dvoch zákrutách (prvá a posledná), ktoré sú len otočkami o približne 180 stupňov a o strednú pasáž v podobe šikany pravá-ľavá. Okruh je dlhý 2,3 kilometra a traťový rekord má hodnotu 47,79 sekundy na aute Sauber C9 s jazdcom Jean-Louis Schlesserom za volantom. Trať je teda veľmi krátka a pri dnešnom počte pretekárov, ktorý činí 35, to bude pre každého veľmi namáhavé vyhýbať sa ostatným. Nebude preto núdza o množstvo kontaktov.

NorisringKedy?

Preteky Audi TT Cup na Norisringu portálu ACCentral sa budú konať už dnes, 4. októbra. Voľný tréning začína o 20:00, kvalifikácia začne o 21:05, prvé preteky sú na programe o 21:15 a nasledovať by ich mali druhé preteky o 22:00.

Kde sledovať?

Živý stream z udalosti by mal byť už od nekomentovaného tréningu vysielaný na tomto youtube kanáli.

Pred začiatkom kvalifikácie sa pridá aj komentátor, ktorý sa aj pri virtuálnych pretekoch postará o neopakovateľný zážitok.

Držte našim chlapcom palce, nech sa im prinajlepšom všetkým trom podarí bodovať. Marek to bude mať ťažké vďaka restriktoru, Jozef a Stano budú zažívať svoju premiéru. Boduje prvých 18 jazdcov v cieli. Účasť bude plná, to znamená 35 jazdcov. Do dňa po pretekoch snáď stihneme spísať report z pretekov a dojmy jazdcov.

5 thoughts on “Naši členovia s účasťou vo virtuálnych pretekoch”

Leave a Reply